SKPT OD NOWA PRZEDSTAWIA: BLUES HARP

13.01.1978 Toruń - Od Nowa (Dwór Artusa, kawiarnia) - Ireneusz Dudek - Blues Harp - Jan Janowski

Chociaż od wiosny 1974 roku w budynku Dworu Artusa w dalszym ciągu utrzymywała się uprzywilejowana pozycja salonów mechanicznych gier i regularnych dyskotek prowadzonych przez Zjednoczone Przedsiębiorstwo Rozrywkowe to społeczność żaków nie ustawała w wysiłkach organizacyjnych na rzecz poprawy jakości spędzania wolnego czasu i ożywienia własnej aktywności kulturalnej. Jedną z najlepiej rozwijających się grup twórczych w Od Nowie była sekcja jazzowa powstała pod koniec 1975 roku. Działała w formie reaktywowanego Jazz Club Od Nowa, któremu szefował student matematyki Waldemar Rudziecki związany też z filią północnego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego (podobny jazz-club został przez niego założony rok później w Klubie Na Bielanach - Imperial).

Kolejnym bez wątpienia istotnym etapem w rozwoju tego klubu studenckiego na toruńskiej Starówce było powstanie w lutym 1977 roku nowej sekcji teatralnej pod nazwą Grupa Adaptacyjna All założonej przez studenta pedagogiki Aleksandra Nalaskowskiego (poprzednia grupa teatralna Panoptykon - dla której oprawę muzyczną do spektakli przygotowywali m.in. student różnych kierunków Paweł Kuczyński, student chemii Wiesław Ruciński oraz Andrzej "Murzyn" (potem znany jako "Karakuł") Nowicki - zakończyła kilku letnią działalność wiosną 1975 roku). Oprócz tego działały i powstawały też nowe sekcje plastyczneGaleria S (jeszcze w 1976 roku) i Galeria Punkt (w marcu 1977 roku). W związku z tym można przyjąć, że pod koniec roku akademickiego 1976/1977 Od Nowa rozpoczęła systematyczną pracę programową, chociaż tak naprawdę do dyspozycji klubowej przekazano na wyłączność zaledwie jedną salę Dworu Artusa.

Pomimo nieustannych problemów lokalowych (wymówiona w sierpniu 1975 roku umowa najmu nadal była ignorowana przez ZPR) i innych (np. związanych z zaaktywizowaniem środowiska studentów) pod koniec roku 1977 w klubie istniało 7 sekcji, a na początku 1978 było ich już 12. Oprócz sekcji jazzowej, plastycznych i teatralnych działał ponadto kabaret Marka Markiewicza "Czyści jak łza" oraz grupa poezji śpiewanej "Na okazję" Janusza Bochenka. Utworzyły się też nowe zespoły: "Sai" (którego członkiem był perkusista Sławomir Ciesielski), "Grupa Wiesława Rucińskiego" (wkrótce znana pod nazwą Res Publica) oraz duet muzyczny "Ireneusz Dudek - Blues Harp - Jan Janowski" (działający później jako trio pod nazwą "Irjan"). Przy klubie kontynuował też działalność zespół piosenki turystycznej "Wespół", który został założony w 1975 roku. Kierownictwo klubu po walce biurokratycznej otrzymało od władz UMK dodatkowo do dyspozycji salki piwniczne, które chociaż były w fatalnym stanie technicznym, to były systematycznie remontowane i adoptowane na bieżącą działalność. Dotychczasowy Klub Studentów Torunia (KST Od Nowa) pomału przeobrażał się w Studencki Klub Pracy Twórczej (SKPT Od Nowa). Powstała idea regularnej prezentacji grup twórczych działających w klubie.

Duet Blues Harp powstał w Toruniu w październiku 1977 roku. Zespół tworzyli Ireneusz Dudek i Jan Janowski. Obaj pochodzili z Katowic i chodzili do tej samej szkoły podstawowej. Mieli podobne fascynacje muzyczne i chociaż po podstawówce ich drogi się rozeszły, to wywodzili się z tego samego środowiska bluesowego.

Jan "Junou" Janowski na przełomie lat 60. i 70. wszedł w skład amatorskiego zespołu Riff Blues Band, działającego przy katowickim Liceum Plastycznym. Jego ksywka "Junou" wzięła się od utworu "My Time After A While", w którym John Mayall śpiewa "You know you know". Swój pierwszy zespół Junou Blues Band założył w 1972 roku będąc już studentem Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Grupa wystąpiła m.in. na festiwalu Jazz nad Odrą'72 we Wrocławiu i w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni. W rodzinnym mieście zagrali m.in. w lokalu znajdującym się niedaleko Teatru im. Wilama Horzycy i Muzeum Etnograficznego oraz na scenie ustawionej wówczas na stałe obok istniejącego do dzisiaj baseniku obok Biblioteki UMK. Z kolei w maju 1976 roku wzięli udział w imprezie pt. 'Maraton Jazzowy' zorganizowanym w klubie Od Nowa i wystąpili m.in. obok takich grup jak Sesja 76 Wł. Jagiełły czy Akcenty (zespół później znany jako Kombi). Oprócz swojego repertuaru grali też utwory m.in. takich wykonawców jak John Mayall i Eric Clapton. Zespół istniał do 1976 roku, a po jego rozwiązaniu Junou zdecydował się na występy solowe łącząc w nich twórczość muzyczną z występami parateatralnymi.

Natomiast Ireneusz Dudek działalność artystyczną rozpoczął na początku lat 70. w amatorskiej wówczas grupie Silesian Blues Band (SBB). W roku 1973 w Katowicach stworzył swój pierwszy instrumentalny zespół Apokalipsa. Jednocześnie do 1975 roku grupa zarobkowo akompaniowała Jerzemu Grunwaldowi pod nazwą jego zespołu En Face sporo koncertując w kraju i za granicą. W 1974 roku indywidualnie Dudek na koncertach wspomagał także grupę Breakout.

W 1977 roku Ireneusz Dudek rozwiązał Apokalipsę i po letnich wakacjach namówił Jana Janowskiego na stworzenie w Toruniu wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego akustycznego duetu bluesowego pod nazwą Ireneusz Dudek - Blues Harp - Jan Janowski. Oboje śpiewali, a instrumentarium stanowiła gitara akustyczna Jana i skrzypce Irka. I oczywiście harmonijki ustne. Nazwa zespołu "Blues Harp" powstała właśnie od typu harmonijki, na których grali toruńscy bluesmani ze Śląska. W styczniu 1978 roku zaprezentowali się na koncercie w studenckiej kawiarni SKPT Od Nowa w ramach nowego cyklu klubu pt. "Przedstawiamy naszych twórców". Muzycy wykonywane przez siebie utwory łączyli z oprawą plastyczną. Jako duet zagrali jeszcze m.in. w marcu na festiwalu "2. Folk-Blues Meeting" w Poznaniu (koncert galowy w Teatrze Nowym i występy klubowe w Od Nowie) oraz w kwietniu ponownie w toruńskiej Od Nowie, ale tym razem w piwnicy klubu.

Polska Kronika Filmowa prezentuje nowo otwarty salon gier (Warszawa, 1972)

"Od Nowa" klubem pracy twórczej 
(skan - Nowości Dziennik Toruński 16.12.1977 nr 283)

Wspomnienia Janusza Popławskiego - basisty Junou Blues Band
(notował: Mariusz Szalbierz)

Wspomnienia Ireneusza Dudka
(notował: Mariusz Szalbierz)

Program działalności klubu Od Nowa - styczeń 1978 s. 1 i 4
(skan archiwum W. Rudzieckiego)

Zdjęcie na lewo: 20-22.03.1978 Poznań - Od Nowa - '2. Folk-Blues Meeting'
(fot. m.r. makowski - https://pracownia52.pl/www/)
od prawej: Piotr Niewiarowski (współorganizator imprezy w koszulce festiwalowej), Ireneusz Dudek (Blues Harp), obok niego częściowo zasłonięty prawdopodobnie Jan Janowski (Blues Harp) oraz tyłem Wiesław Królikowski (dziennikarz muzyczny)
(Link foto - https://ooops.pl/?p=34090)
Skan plakatu na prawo: 20-22.03.1978 Poznań - Od Nowa - '2. Folk-Blues Meeting'
(proj. Pągowski, ze zb. Archiwum UAM, cyryl.poznan.pl)
(Link plakat - https://cyryl.poznan.pl/kolekcja/kultura-studencka-w-prl-1960-1989-plakaty-z-archiwum-uam/)

Jan "Junou" Janowski live - 06.01.1984 Warszawa [?] - Studio TVP
1. Junou Blues 0:00
2. Ostatnia stówa 3:22
3. Gdy przyjdzie bomba 7:52
(mini-recital nagrany dla programu pt. 'Muzyczne Forum Ireneusza Dudka')

(Dzięki współpracy i uprzejmości Mariusz Szalbierz).
(Dzięki współpracy i uprzejmości Waldemar Rudziecki).
(Dzięki współpracy i uprzejmości Mirosław Ryszard Makowski /m.r. makowski/).
(Dzięki współpracy i uprzejmości Wydawnictwo Miejskie Posnania Projekt CYRYL).

Old Seniorhand

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023

Komentarze


  1. Warto jeszcze odnotować, że gitarzysta Junou Blues Band - Zbigniew "Hippie" Antczak - udzielał się też w Klubie Na Bielanach. Widać go wśród klubowiczów z uniesionymi rękoma na fotografii z lutego 1977: https://kartotekawariata.blogspot.com/2022/02/maraton-w-klubie-studenckim-25-27.html

    OdpowiedzUsuń
  2. John Mayall - My Time After A While
    https://www.youtube.com/watch?v=tEsqK4Vc9t4

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga