WIECZÓR Z WIRTUOZEM JAZZU

18.12.1977 Toruń - Kino-Teatr Grunwald - Zbigniew Namysłowski Quartet

Gmach w stylu modernistycznym nieistniejącego już Kino-Teatru Grunwald zlokalizowany był u zbiegu ulic Warszawskiej (nr 11) i Woli Zamkowej. Powstał w wyniku prowadzonej od 1927 roku przebudowy dawnego pruskiego magazynu wojskowego na cele kulturalne toruńskiego garnizonu. Pod pierwotną nazwą Dom Żołnierza został oficjalnie oddany do użytku 19 marca 1933 roku w dzień imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego. W budynku mieściły się m.in. kasyno, bufet, czytelnia i przede wszystkim sala teatralna (z widownią na 600 miejsc), w której funkcjonowało kino Mars wyposażone w najnowocześniejszy w tamtym okresie w Polsce projektor filmowy. Po II wojnie światowej obiekt kontynuował swą funkcję jako Garnizonowy Klub Oficerski, by ostatecznie w latach 60. XX wieku przyjąć nazwę Kino-Teatr Grunwald.

W ramach prowadzonej działalności odbywały się w Grunwaldzie rozmaite wydarzenia kulturalne dla wszystkich mieszkańców miasta. Przykładowo w grudniu 1967 roku zaprezentowano Dni Filmu Bułgarskiego (m.in. wyświetlono film psychologiczny z 1966 roku w reżyserii Borislava Sharalieva pt. "Rycerz bez zbroi"), a dokładnie rok później, w grudniu 1968 roku, słynny siłacz Rajmund Aldini (czyli Rajmund Paprzyca-Niwiński) prezentował toruńczykom swoją nadludzką sprawność fizyczną. Z kolei w marcu 1976 roku w sali kinowej zainaugurowano występem ludowego zespołu Körös po raz pierwszy w Toruniu Dni Kultury Węgierskiej. W połowie lat 70. regularną działalność prowadził w lokalu DKF (Dyskusyjny Klub Filmowy). Np. w kwietniu 1977 roku miał miejsce m.in. przedpremierowy pokaz filmu polskiego pt. "Sam na sam" w reżyserii Andrzeja Kostenki (w którym w roli epizodycznej wystąpił Waldemar Danicki znany bardziej pod pseudonimem Walek Dzedzej) i wyświetlano film francuski pt. "Lokator" w reżyserii Romana Polańskiego. W kinoteatrze odbywały się też oczywiście liczne koncerty m.in. występował popularny zespół Niebiesko-Czarni czy ceniony wykonawca estradowy Wojciech Młynarski. Odbywały się też zajęcia dla dzieci i imprezy dla młodzieży. Np. w maju 1977 roku miały miejsce przesłuchania konkursowe aż 15 solistów i 21 zespołów z udziałem publiczności podczas pierwszego Finału Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki.

W niedzielę 18 grudnia 1977 roku na zaproszenie Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego ponownie zawitał do Torunia wybitny instrumentalista i kompozytor jazzowy Zbigniew Namysłowski. Przyjazd do naszego miasta pioniera polskiego jazzu - pierwszego polskiego muzyka jazzowego, który nagrał za granicą płytę (w 1967 roku) - już w tamtym czasie był odbierany jako niebagatelne wydarzenie dla wzrastającej grupy autentycznych i szczerych miłośników tego gatunku muzycznego. Już tylko kilka dotychczasowych edycji Pomorskiej Jesieni Jazzowej pokazało jednoznacznie, że koncerty jazzowe w Toruniu - po okresie stagnacji - ponownie mogą liczyć na wiernych sympatyków.

Zbigniew Namysłowski poprzednim razem koncertował w Toruniu w lutym 1976 roku (również z inicjatywy PSJ). Zagrał wtedy 3 koncerty w trzech miejscach: w Auli UMK (przy ul. Gagarina 11), w Młodzieżowym Domu Kultury (przy ul. Przedzamcze 11/15) i w studenckim Klubie Na Bielanach (przy ul. Gagarina 17). Podczas występów towarzyszyli mu Wojciech Karolak, Paweł Jarzębski i Kazimierz Jonkisz. Warto też dodać, że podczas trwania pierwszego koncertu w foyer auli odbył się kiermasz płyt jazzowych, plakatów oraz zdjęć czołowych muzyków.

W Kino-Teatrze Grunwald zespół Namysłowskiego wystąpił także jako kwartet w następującym składzie: Zbigniew Namysłowski - saksofon altowy, Paweł Jarzębski - bas, Sławomir Kulpowicz - fortepian i Janusz Stefański - perkusja. Toruński koncert Namysłowskiego tuż przed końcem 1977 roku był jednym z ostatnich przed wyjazdem na kilkumiesięczne tournee po świecie. Potem szukając szerszej perspektywy dla swojej muzycznej pasji na dłuższy czas osiadł w USA.

Zlikwidowane Kino-Teatr Grunwald od strony ulicy Warszawskiej - 25.09.2011
(Copyright by Zdziebło / www.foto-torun.pl - więcej zdjęć na www.blog.tarantoga.pl)

Skan - zapowiedź koncertu Zbigniew Namysłowski Quartet: "W Toruniu przed 'Jazz Yatra' "
(Nowości Dziennik Toruński, nr 283(3001)/16.12.1977 s.4)

Awers ulotki reklamowej Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego
(skan archiwum W. Rudzieckiego)

Rewers ulotki reklamowej Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego
(skan archiwum W. Rudzieckiego)

Pozostałości Kino-Teatru Grunwald - 08.10.2021
(fot. Old Seniorhand)

Zbigniew Namysłowski Quartet - Live In Der Balver Höhle (26.06.1977) [Full Album]

(Dzięki współpracy i uprzejmości Waldemar Rudziecki).
(Dzięki współpracy i uprzejmości Szymon Zdziebło).
Old Seniorhand

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022

Komentarze

Popularne posty z tego bloga