11.04.1978 Toruń - Od Nowa (Dwór Artusa, piwnica) - Wespół
Lata 70. XX wieku były szczytowym okresem piosenki turystycznej. Z kręgu grup studenckich z Torunia zdecydowanie wyróżniał się zespół Wespół. Formalnie powstał w 1975 roku i po ukształtowaniu się rozpoczął szerszą działalność artystyczną w składzie: Jarosław Dzierżak, Ewa Modrzejewska, Danuta Ożarowska, Romuald Bobkowski i Adam Szarek. Grupa śpiewała m.in. piosenki Bogusława Nowickiego i Jarosława Dzierżaka. Pierwszy sukces odnieśli już podczas swojego debiutu w listopadzie 1975 roku na V Wędrownym Jesiennym Ogólnopolskim Studenckim Przeglądzie Piosenki Turystycznej "Bazuna’75" (nagroda za wykonanie piosenki pt. "Wędrowiec"). W następnym roku otrzymali kolejne nagrody m.in. na pierwszym ogólnopolskim wiosennym przeglądzie piosenki turystycznej pod nazwą "Nocne śpiewanie" na zamku w Radzyniu Chełmińskim, który odbył się 24 kwietnia 1976 roku. Potem z powodzeniem działali na terenie całego kraju (i nie tylko) będąc zdobywcami kolejnych nagród i wyróżnień.
Na koncercie w toruńskiej Od Nowie w Dworze Artusa w kwietniu 1978 roku wystąpili w składzie: Ewa Modrzejewska, Anna Kęcik, Romuald Bobkowski i Adam Szarek.
Występ toruńskiej grupy rajdowej Wespół od lewej w kapeluszu i z gitarą: Adam Szarek, pod wąsem i z gitarą: Romuald Bobkowski (fot. Kronika Studencka Politechniki Gdańskiej) (Link foto - https://www.bazuna.org.pl/wp-content/uploads/2020/08/grupa-WESP%C3%93%C5%81-fot.-Kronika-Studencka-PG.jpg )
Toruńska ekipa na studenckim rajdzie "Bazuna’75" - 7-8.11.1975 na trasie Mikoszewo/Stegna - na plaży podczas wędrówki z przodu od lewej klęczy: Jarosław Dzierżak, na prawej stronie z gitarą w pokrowcu: Adam Szarek, z tyłu od lewej: Stachu Dybał, Romek Bobkowski, Danuta Ożarowska, Ewa Modrzejewska, Wiesiek "Mamuśka" Siciński i inni (fot. archiwum R. Bobkowskiego)
Grupa Wespół na studenckim przeglądzie "Bazuna’75" - 7-9.11.1975 Mikoszewo/Stegna/Gdańsk trzeci od prawej z gitarą: Romuald Bobkowski, piąta od prawej: Danuta Ożarowska (fot. archiwum R. Bobkowskiego)
Wespół - 'Wędrowiec' /sł. A. Szarek, muz. Antal Gábor Szűcs/
9.11.1975 "Bazuna’75" - piosenka nagrodzona (występ zarejestrowany przez ekipę Studenckiej Agencji Radiowej Politechniki Gdańskiej)
Program działalności klubu Od Nowa - kwiecień 1978 s. 1 i 4 (skan archiwum prof. Aleksandra Nalaskowskiego)
***
Przy okazji bezwzględnie należy wspomnieć o piosenkach, które zostały nagrane wiosną 1983 roku i były rozpowszechniane kanałami "Solidarności" na kasecie pt. 'Na wzwodzie'. Kaseta była firmowana nazwiskiem 'Jacek Buchowski' i był to pseudonim, pod którym kryli się: Romuald Bobkowski (adiunkt z Instytutu Fizyki), Andrzej Wilczewski (student) i Andrzej Michorzewski (lekarz). Bobkowski napisał muzykę i niektóre teksty, Michorzewski był autorem większości tekstów, a Wilczewski zaś wykonawcą. Miały one refleksyjny, czasem także satyryczny charakter i dotyczyły stanu wojennego. Nagrania odbyły się w mieszkaniu Jana Gerasa, który był studentem prawa. On dokonał też rejestracji utworów. Niektóre piosenki były emitowane w Radiu Wolna Europa, gdzie wykonujący zespół przestawiono jako Podziemniaki.
Jacek Buchowski (czyli: Romuald Bobkowski, Andrzej Wilczewski, Andrzej Michorzewski) - Reżimowe tango (1983) /sł. i muz.: R. Bobkowski/
(Dzięki współpracy i uprzejmości Waldemar Rudziecki). (Dzięki współpracy i uprzejmości Romuald Bobkowski). (Dzięki współpracy i uprzejmości Adam Szarek).
Old Seniorhand
Ostatnia aktualizacja: 02.05.2024
Pobierz link
Facebook
X
Pinterest
E-mail
Inne aplikacje
Komentarze
Popularne posty z tego bloga
KOMUNIKAT - APEL - OGŁOSZENIE Dokładnie 41 lat temu - 8 listopada 1980 - wystartował w Toruniu pierwszy ' Przegląd Nowofalowych Grup Rockowyc h ', który stał się jednym z kamieni milowych i niepodważalnie odmienił muzyczny krajobraz nie tylko w Grodzie Kopernika i Krzywej Wieży, ale w całym kraju nad Wisłą. W tym miejscu tylko zasygnalizuję, że odbyło się pięć edycji tego kultowego festiwalu: 8-9 listopad 1980 , 13-15 listopad 1981 , 3-5 czerwiec 1983 , 25-26 listopad 1983 i ostatni raz 30-31 sierpień 1984 . Dwie początkowe miały miejsce jeszcze w starej Od Nowie w Dworze Artusa przy Rynku Staromiejskim 6. Pierwszy przegląd rockowy był na drugim piętrze w Sali Wielkiej (tej z balkonami) i - co jest istotne, bo wiele opracowań to pomija - także w Klubie Na Bielanach (późniejsza nazwa: Klub Imperial). Zagrały m.in.: Tilt , Kryzys i Ornitolodzy . Druga edycja odbyła się na parterze Dworu Artusa (w byłej sali dyskotekowej, w miejscu dzisiejszej Drogerii Rossmann). Zagrały m.
WALEK ŚPIEWAK ULICY 16.04.1978 Toruń - Od Nowa (Dwór Artusa, piwnica) - Walek Dzedzej (2 koncerty) Na przełomie 1977/1978 roku w toruńskim Studenckim Klubie Pracy Twórczej ' Od Nowa ' w Dworze Artusa tworzył się sprawny management, który obok promocji różnych lokalnych grup muzycznych i teatralnych, organizował też koncerty zespołom z całej Polski reprezentującym różne style muzyczne. W klubie na Starówce, na bazie m.in. wcześniejszych doświadczeń organizacyjnych w studenckim Klubie Na Bielanach (aka Imperial), działała grupa młodych zapaleńców gotowych do pracy na niwie kultury. W 1978 roku funkcję kierownika programowego 'Od Nowy' pełnił student pedagogiki Aleksander Nalaskowski (obecnie prof. dr hab. nauk humanistycznych o specjalności pedagogika ogólna), który jednocześnie był liderem studenckiej teatralnej Grupy Adaptacyjnej All. Kierownikiem organizacyjnym klubu był były student matematyki Waldemar Rudziecki , natomiast głównym kierownikiem klubu był Marek Stank
ROCK NAOKOŁO ROCKU 1986-1987 Kultowy przegląd i festiwal ' Rock Naokoło Roku ' odbywał się w toruńskim Studenckim Klubie Pracy Twórczej 'Od Nowa'. P omysłodawczynią i główną organizatorką najbardziej oryginalnego przeglądu muzycznego, unikalnego w skali całego kraju, była Marzenna Wojciechowska - kierowniczka programowa klubu w latach 1986-1987. W cyklu cotygodniowym w okresie od października 1986 roku do maja 1987 roku zaplanowano koncerty zespołów młodzieżowych reprezentujących takie style jak: punk, rock, reggae, blues czy metal. Pierwszy koncert w ramach przeglądu odbył się w piątek 18 października 1986 roku i na deskach 'Od Nowy' wystąpił zespół Sztywny Pal Azji (poza konkursem zagrała toruńska heavy-metalowa grupa Snaypers). Przegląd miał dwa etapy regularnych koncertów z przerwą międzysemestralną. Wielki finał w czerwcu 1987 roku poprzedziły dwudniowe koncerty ostatniej szansy, na których zaprezentowało się ponad 10 zespołów. Podczas finału 21 czerwc
Komentarze
Prześlij komentarz